Skip to main content
 

School of Liberal Arts Awards & Accolades

5/22/2019 (commencement edition) | Archived Accolades

School of Liberal Arts Faculty Accolades

Internal Faculty Awards
2019 School of Liberal Arts Faculty Awards

Katharine M. Jack, Department of Anthropology – Research Award
Michelle Kohler, Department of English – April Brayfield Teaching Award
Justin Wolfe, Department of English – Service Award

2019 Distinguished Newcomb Fellow
Since 1994, an accomplished member of the Tulane faculty has been named Distinguished Newcomb Fellow. Newcomb College Institute is proud to carry on this tradition, annually recognizing one Fellow who is judged to have made an extraordinary contribution to the Newcomb community.
Rosanne Adderley, Department of History.

Oliver Fund Award for Excellence in Faculty Mentoring
Tulane University recognizes the mentoring process as an essential component of professional development and institutional success. Faculty mentoring offers both institutional and individual faculty benefits. From an organizational perspective, professional mentoring has been shown to increase institutional stability, promote the retention of valued employees, support the preservation of institutional capital, and encourage cultural diversity. Individual mentees gain important institutional insight, professional development, increased job satisfaction, and improved probability of career success. The Oliver Fund Award for Excellence in Faculty Mentoring seeks to recognize the commitment of senior faculty members to the success of junior faculty and the institution as a whole.
Dennis Kehoe, Department of Classical Studies

The Honors Professor of the Year
This award, chosen by graduating Honors Program students, recognizes a professor for contributing substantially and positively to their education by challenging them and by leading them to ask questions or draw conclusions they would never have considered. This professor is also recognized for exciting students' interest in and curiosity about a particular subject and encouraging them to engage further with questions and ideas associated with the scholarly community.
Jana Lipman, Department of History

Graduate Studies Student Association (GSSA) Faculty Award
Mark Vail, professor of Political Economy, has been awarded the 2018-2019 Graduate Studies Student Association (GSSA) Faculty Award in the School of Liberal Arts, which recognizes faculty members who best exemplify excellence in graduate teaching, mentoring, and assistance with professional development.

External Faculty Awards

The Louisiana Board of Regents has award anthropology assistant professor Tatsuya Murakami, political science associate professor Martin Dimitrov, and classical studies assistant professor Emilia Oddo 2019 Awards to Louisiana Artists and Scholars (ATLAS) grants.

https://web.laregents.org/programs/borsf-programs/research-development/#3

Congratulations to political science assistant professor Virginia Oliveros and receiving a Kellogg Institute Visiting Fellowship for the 2019-2020 academic. https://kellogg.nd.edu/news/kellogg-institute-announces-2019-2020-visiting-fellows

Congratulations to Tulane University’s Lillian Gerson Watsky Professor in voice Amy Pfrimmer on winning the 2019 American Prize Chicago Oratorio Award. The award celebrates American excellence in the arts and the prize includes June performances of Beethoven’s Ninth Symphony in Chicago, one in Orchestra Hall.

http://theamericanprize.blogspot.com/2019/05/winners-of-chicago-oratorio-awards-2019.html?m=1

Philosophy professor David Shoemaker has been awarded a 2019 visiting fellowship to work on the Lund Gothenburg Responsibility Project (LGRP) at Lund University, Sweden.

https://sites.google.com/site/dshoemakr/home

School of Liberal Arts Student Accolades

School of Liberal Arts Phi Beta Kappa 2019 New Inductees (* includes December 2018 Graduates)

Samantha Jo Albucker – Anthropology, Film Studies *
Sophia Angeletti – Political Science – International Relations *
Seth C. Armentrout – Political Economy, Environmental Studies Shannon Armstrong – International Relations
Lipaz Avigal – Political Economy, Spanish
Samuel James Barton – Political Science
Alana Bercu – Communication, Public Relations Alexandra Eleni Bookis – Psychology,
French
Ellen Callais – Mathematics, Economics
Hannah Amsterdam Cohen – Anthropology, Environmental Studies *
Kathryn M Cook – History, Russian Rachel Fishbein – Political Science, Social Policy & Practice *
Grayson Baxter Dinovitz – Asian Studies, History
Olivia J. Evans – Public Health, International Development
Bailey Elizabeth Gabrish – Musical Theatre
Emmarose Key Glaser – Economics, English Ellissa Sophia Goldberg – International Relations
Ilan Gressel – Economics, Political Science
Ella Eileen Helmuth – English, History
Julianna Heron – Psychology, Political Science
Sophia Kalashnikova Horowitz – History
Hannah Isabelle Agatiello Kent – Classical Studies, Greek
Haley Kiernan – Psychology, Economics *
Guy Knapp – Mathematics, Economics
Peri Levine – Anthropology
Madeline MacLaughlin – International Relations, French
Michelle Elizabeth Martin – Spanish, Public Relations
Theresa Martin – Political Science, Social Policy & Practice *
Christine Mei McCarthy – Environmental Studies, Sociology
Anna Mlynski – International Relations, Spanish & Portuguese
Isabel Morford-Cheibub – International Relations
Lara Brooke Muster – Sociology *
Kyra Ness-Lanckriet – Psychology, Sociology
Lauren Uyen Nguyen – Cell & Molecular Biology, Sociology
Teresa Jane O'Connell – Musical Composition, Spanish
Samantha Ossip – Sociology, Social Policy & Practice Rebekah Oviatt – Linguistics
Drew Lenore Pearson – Theatre, History
August Ritchart – Sociology, History
Alison Ruttenberg – Psychology, Sociology
Jacob Shulman – International Relations
Brandon Michael Sprague – Classical Studies, History
Helen Weierbach – Mathematics, Dance
Allison Woolverton – Political Economy
Chen Yu – Gender & Sexuality Studies, Digital Media Production

The Karlem Riess Memorial Award - Given to the outstanding Alpha of Louisiana inductee who demonstrates a breadth of coursework in the liberal arts and sciences.
Hannah Isabelle Agatiello Kent

School of Liberal Arts 2019 Tulane34 Award Recipients
The Tulane 34 Award is presented to 34 graduates who have distinguished themselves throughout their collegiate life at Tulane University. Students are recognized for their exemplary leadership, service, and academic excellence. Named for the year in which the University was founded, 1834, Tulane 34 is among the most coveted university-wide honor bestowed upon students.

  • Hannah Amsterdam Cohen, from Montclair, New Jersey, is graduating Summa Cum Laude with bachelor's degrees in anthropology and environmental studies.
  • Malcolm Grba, from Chicago, Illinois, is graduating with a bachelor of arts in political economy and a bachelor of science in management in finance.
  • Emma Hawke, from Mendham, New Jersey, is graduating with bachelor's degrees in anthropology and economics after being on the dean's list for all of her four years at Tulane.
  • Sophia Kalashnikova Horowitz, from New Orleans, is graduating with a bachelor of arts in history with a minor in mathematics.
  • Gillian King-Bailey, from Petaluma, California, is graduating with a doctorate in anthropology.
  • Nathan Leonard, from Towson, Maryland, is graduating with bachelor of arts degrees in architecture and sociology and a master of architecture.
  • Abi Mbaye, from New York City, is graduating with bachelor's degrees in English, public health and Africana studies.
  • Anfernee Marquis Murray, from Gretna, Louisiana, is graduating with a bachelor of science in anthropology and minors in English and Africana studies.

2019 Newcomb-Tulane College Senior Awards within the School of Liberal Arts

The Program in Africana Studies

The Felipe Smith Jr. Award for Excellence in Africana Studies:
ANFERNEE MARQUIS MURRAY

The Zora Neale Hurston Prize in African Diaspora Studies:
TAYLOR JENAI COLEY

The Department of Anthropology

The Arden R. King Award for Excellence in Anthropology:
SAMANTHA JO ALBUCKER

The Elizabeth Watts Award for Excellence in Physical Anthropology:
MARY ASHLEY STOUGH

The Robert Wauchope Award for Excellence in Anthropology:
ALANA LIZETTE GARVEY

The Victoria Reifler Bricker Award for Excellence in Linguistics:
JILLIAN MICHELE PROVOST

The Newcomb Department of Art

The Alberta "Rusty" Collier Award for Outstanding Studio Art Major in 2-Dimensional Work:
ALEXANDRA FRANCES KUGLER

The Alberta "Rusty" Collier Award for Outstanding Studio Art Major in 3-Dimensional Work:
HARLEIGH SHAW

The Class of 1914 Award:
ERIN JOSER DIXON

The Henry Stern Prize:
MICHAEL ORDMAN RUSSO

The Juanita Gonzales Memorial Fund in Ceramics:
JORDAN TAVAN

The Marilyn Brown Honors Thesis Award:
SOPHIA LEIGH BUCHANAN

The Outstanding Senior in Art History Award:
RADA KUZNETSOVA

The Sandra "Sandy" Chism Memorial Award in Painting:
DOMINIC ADAM FROST

The Nell Pomeroy O’Brien Award in Art History:
LOU RAMBEAU

The Nell Pomeroy O’Brien Award in Studio Art:
ABIGAIL McDADE

The Department of Classical Studies

The Ernest Henry Riedel Classical Studies Prize:
LAUREN GRACE HITT

The George H. Terriberry Classical Prize:
BRANDON MICHAEL SPRAGUE

The Judah Touro Medal:
HANNAH ISABELLE AGATIELLO KENT

The Department of Communication

The Ashton Phelps Sr. Memorial Award:
BAILEY ELIZABETH GAB RISH

The Department of Economics

The J. Ernest Tanner Award for Excellence in Economics:
HALEY PARKER KIERNAN

The Mathematic Economics Award:
SICHEN BAO

The Newcomb-College Award in Economics:
OZGE ILKIM OZBEK

The Paul Tulane Award in Economics:
GUY DANIEL KNAPP

The Research Award in Economics:
EMMAROSE KEY GLASER

The Department of English

The Department of English Prize for Citizenship:
DARYAN RAYNE ROSE-HAVENS

The Pierce Butler Prize for Excellence in English:
SAMANTHA L. WOODS

The Senior Achievement Prize for Excellence in Creative Writing:
REAGAN GARVIN

The Studio in the Woods Residency for an Outstanding Senior in Creative Writing:
DARYAN ROSE-HAVENS

The Donald Pizer Awardin American Literature:
BRANDEN HENTRICH

The Henry Clay Stier Award in English:
VIRGINIA ROSE CLICK
ANABELLA GRACE GAGLIANO

The Virginia Gleaves Lazarus Memorial Award:
TAYLOR JENAI COLEY

The Program in Environmental Studies

The Award for Audaciousness in Environmental Studies:
JOSHUA DEAN TRICHON

The Prize for Community Engagement in Environmental Studies:
EMILY GRACE BONENFANT

The Environmental Studies Engaged Researcher Award:
SARAH VAN AKEN BERG

The Excellence in Environmental Studies Award:
SETH CHARLES ARMENTROUT

The Department of French & Italian

The Alcee Fortier Memorial Prize:
DEVON CASSIDY RIEGEL:
MADELINE HALL MACLAUGHLIN

The Charles Oscar Maas Prize in French and Italian:
JACQUELINE S. D'ADDARIO
ALEXANDRA ELENI BOOKIS
HALEY L. CHRISTOFIDES
MADIGAN ELENA GRIFFIN
MADELINE HALL MACLAUGHLIN
DEVON CASSIDY RIEGEL
JACK RENO SWEENEY
The Jonathan Lorino Memorial Prize
DEVON CASSIDY RIEGEL

The Louis Bush Medal:
JILLIAN RAE AVENI

The Professor Beth Poe Travel Fund in French Immersion Studies:
SOO HYUN CHOI

The Program in Gender & Sexuality Studies

The Award for the Outstanding Senior in Gender and Sexuality Studies:
CHEN YU

The Award for the Outstanding Service in Gender and Sexuality Studies:
MAYA SUNJIN COHEN:
JUSTIN LOUIS SANDOVAL

The Department of Germanic & Slavic Studies

The Ann Royal Arthur Memorial Award:
VICTORIA LEE WEISS

The John T. Krumpelmann Award:
ALISON ROSE CUNNINGHMAN
BRADLEY WILLIAM REBER

The Russian Award:
KATHRYN MERCEDES COOK

The Russian Book Prize for Achievement in the Russian Language:
CHAD HUNTER COFFMAN

The Department of History

The Aline Mackenzie Taylor Award in Intellectual History:
DREW LENORE PEARSON

The Charles Till Davis Prize for Excellence in European History:
KATHRYN MERCEDES COOK

The Chi Omega Prize:
SOPHIA KALASHNIKOVA HOROWITZ

The Prize for Excellence in Latin American, Middle Eastern, African, or Asian History:
EMILY MARGARET MILNER

The Montgomery History Award:
CARLO JAMES VESCOVI

The Department of Jewish Studies

The Dr. Bernard Kaufman Essay Contest Award:
DANIEL JACOB GOTTLIEB

The Ephraim Lisitzky Memorial Award:
JOEL SETH HALPERN
JORDAN ALLISON LAWRENCE
LEAH BLAIR HOWARD
SHIRAJESSICA KAPLAN

The Dr. Lawrence]. Kanter and Julie Kanter Award:
DANA GOLDENBERG
DANIEL JACOB GOTTLIEB
SARAH MARGUERITE LAMPERT

The Interdisciplinary Program in Linguistics

The Excellence in Linguistics Award:
DREW LENORE PEARSON

The Outstanding Scholar in Linguistics Award:
OZGE ILKIM OZBEK

The Murphy Institute-Political Economy

The Charles H. Murphy Prize in Political Economy
LIPAZ AVIGAL
LAUREN B. ELLIS
MALCOLM ARTHUR GRBA
ALLISON RIEGEL WOOLVERTON

The Murphy Institute Public Service Award:
SETH CHARLES ARMENTROUT
LIPAZ AVIGAL

The Newcomb Department of Music

The Sarah I. Nadler Memorial Award in Music:
SHIRA JESSICA KAPLAN
SAMUEL BENJAMIN KOHLER

The Department of Philosophy

The Anne Butler Hess Award:
FIONA MARGARET MCMURTRY
SHIRI PAGLIUSO

The Department of Political Science

The Anthony F. and Mary Anne Corasaniti Award:
KYAW ZIN HTET

The Charles E. Dunbar Jr. Fellowship in Political Science:
LINDSAY ELIZABETH COOPER
JASON HIROAKI FUJINAGA

The Class of1935-Ned Putzell Memorial Prize:
CHARLOTTE CLAIRE BARRIELLE

The Mary B. Scott Memorial Prize:
THERESA ROSE MARTIN

The Pi Sigma Alpha Award:
MADELEINE ANN PROCOPIO

The Shirley Wiel Greengus Memorial Award for Achievement in Political Science:
KAYLA LARRIELLE DAVIS

The S. Walter Stern 1905 Memorial Medal:
KATHERINE EVELYN LO RE

The Department of Political Science-International Development

The Eamon Kelly Prize:
IAN DAVID SEAMAN

The Director's Prize for Best Paper:
OLIVIA J. EVANS

The Director's Prize for International Development Work:
TEREZ KRISTINE HOBSON

The International Development Undergraduate Prize to a Graduating Senior:
BRIANNA NANCY YOUNG

The William Bertrand Prize:
EMILY GRACE BONENFANT:
RACHEL BRIANA COMINSKY

The Department of Sociology

The Outstanding Student in Sociology Award:
NATHAN MICHAEL LEONARD

The Phi Mu Award in Sociology:
LAUREN UYEN NGUYEN

The Department of Spanish & Portuguese

The Award for Excellence in the Latin American & Spanish Literatures and Cultures:
MARGARET KATHLEEN
NELSON MAURER

The Iberian Studies Prize:
STEPHANIE VERA CLARK
LILLIAN KATHRYN MORRIS

The Latin American Studies Prize:
LIPAZ AVIGAL
KAY MARIE CURTIS
TERESA JANE O'CONNELL

The Luso-Brazilian Studies Prize:
CHAD HUNTER COFFMAN

The Newcomb Department of Theatre & Dance

The Dan W. Mullins Memorial Award for Excellence in Technical Theatre Production:
LINDSAY WATSON CRONE

The Dorothy Young Memorial Award for Best Performance by an Actress in a Leading Role:
DREW LENORE PEARSON

The Elizabeth B. Delery Award for Outstanding Achievement in Dance:
SYDNEY FAITH MARTIN

The Jill Karp Prize in Dance Performance:
CHELSEA R. KNIPP
ELENI MARIE MCGEE

The Milton Latter Award for Best All-round Contribution to the Department:
MARYSSAANN PLANT

The Minette L. Starts Award for Excellence in Dance:
LINDSAY RENEE PILPEL BERGMAN
DANIELLE V. STEINBERG

The Nan Gunther Boykin Memorial Award for Excellence in Dramatic Literature:
EMILY JORDAN PHILLIPS

THE SENIOR HONORS SCHOLARS

The distinction of Senior Honors Scholar is bestowed upon the one student (or, occasionally, students) each department or program considers to be their very best, taking into account the quality of the student's Senior Honors Thesis, the student's performance in courses, and the student's other contributions to the field of study.

AFRICANA STUDIES - Abi Mbaye
ANTHROPOLOGY - Alyson Sherry Demskie
ART HISTORY - Sophia Leigh Buchanan
ART STUDIO - Harleigh Shaw
ECONOMICS - Aubrey Jiaxin Wang
ENGLISH - Samantha Lucille Woods
FILM STUDIES - Samantha Jo Albucker
FRENCH AND ITALIAN - Soo Hyun Choi
HISTORY - Sophia Kalashnikova Horowitz
JEWISH STUDIES - Daniel Jacob Gottlieb
LINGUISTICS - Özge llkim Ozbek and Xiaoyu Yu
MUSIC - Teresa Jane O'Connell
PHILOSOPHY - Annie Claire Gosserand
POLITICAL ECONOMY - Lipaz Avigal and Allison Riegel Woolverton
POLITICAL SCIENCE - Sophia Santa Angeletti
SOCIOLOGY - Jacob Ari Hurwitz
THEATRE - Emily Jordan Phillips

The Isoline Rodd Kendall and John Smith Kendall Award
This award is given annually to a student who excels in both academic and extracurricular accomplishments.
Bradley Reber - Department of Economics

The William Wallace Peery Medal for Academic Excellence
This award is bestowed each year upon the member of the William Wallace Peery Society who has achieved the most distinguished academic record. The recipient is chosen by a special committee, which considers each candidate’s grades and course selections, as well as recommendations submitted by faculty members. The Peery Medal is ultimately awarded to the student who best exemplifies Dr. Peery’s educational philosophy, which stresses breadth and depth of learning and encourages students to work at the level of their greatest capacity.
Sophia Horowitz - Department of History

THE FULBRIGHT U.S. STUDENT PROGRAM
Funded by the U.S. Department of State and cooperating Fulbright commissions around the world, the Fulbright U.S. Student Program is the premier government-sponsored program for study, research, and English teaching overseas.

SOPHIA SANTA ANGELETTI
English Teaching Assistant Program, Turkey
Political Science-International Relations And Middle Eastern Studies

STEPHANIE VERA CLARK
English Teaching Assistant Program, Colombia
Spanish

MALCOLM ARTHUR GRBA
Binational Internship Program, Mexico
Finance And Political Economy

ANNAMARIE MLYNSKI
English Teaching Assistant Program, Brazil
Political Science-International Relations and Spanish And Portuguese

TAYLA CLAIRE MOORE
Study/Research, India
English And Public Health

The Jim Runsdorf Excellence in Public Service Student Award

ABI MBAYE
From the beginning of her Tulane career, Abi Mbaye was committed to transforming the student experience. From her involvement with Students Organizing Against Racism to serving as a community engagement advocate. She worked to change the culture of Tulane and support students engaging in ethical community work. Abi also worked a Peer Health Educator and a mentor with Tulane University Women and Youth Supporting Each Other.

MAYA D. NEWMAN
Maya Newman is a sociology and social policy and practice major, with a minor in public health. A tireless advocate for fighting hunger and homeless, Maya led the Food Recovery Network, a student organization committed to recovering thousands of pounds of food each semester from on-campus dining facilities. This commitment led her work with New Orleans Mission and the Greater New Orleans Fair Housing Action Center.

THE LEADERS IN SERVICE AWARD

This award recognizes those students who have committed their Tulane University career to improve the community around them. Whether through service-learning courses, internships, student leadership, or volunteerism, these students have shown dedication to the city of New Orleans and beyond.

HAILEY BROOKE ADLER
LIPAZ AVIGAL
JULIA HELENE DESIMONE
LANDON WILLOW HOPKINS
VERONICA GRACE LLOYD
SYDNEY FAITH MARTIN
ABI MBAYE
CLAIRE SANDRA NAMBOODRI
MAYA D. NEWMAN
ANNIE THAI
SARA KRISTIN THIESSEN
CAMLY PHUONG TRAM
TATUM ARLENE WEST
LAUREN ROSE WINNE

THE CRITICAL LANGUAGE SCHOLARSHIP

The Critical Language Scholarship, a program of the U.S. Department of State, is a fully funded summer overseas language and cultural immersion program that aims to broaden the base of Americans studying and mastering critical languages.

SHANNON SHIELDS ARMSTRONG
Language: Persian
Dushanbe, Tajikistan
Political Science-International Relations and Middle Eastern Studies

CHRISTINE MEI MCCARTHY
Language: Indonesian
Malang, Indonesia
Environmental Studies And Sociology


Awards & Accolades Archive